تبلیغات
پایگاه بسیج شهید تقی پور واجارگاه - زندگینامه ی شهید محمد رضا تقی پور
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

پایگاه بسیج شهید تقی پور واجارگاه
 

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 15 دی 1389 توسط پایگاه بسیج شهید تقی پور واجارگاه
نام شهید : محمدرضا 
نام خانوادگی : تقی پور
تاریخ تولد : 8/8/1338
محل تولد : رودسر ـ واجارگاه
تاریخ شهادت : 13/7/1359
محل شهادت : سرپل ذهاب
وضعیت تاهل : متاهل
تعداد فرزند : 1
عضویت در : سپاه
مزار شهید : گلزار شهدای واجارگاه    
 
     
زندگینامه : شهید محمد رضا تقی پور، در سال1338 در بخش واجار گاه رودسر به دنیا آمد . او که با دعا و توسل و راز و نیاز نصیب خانواده شده بود توجه ویژه ای به او می شد.اما این توجه ویژه مانع از این نشد که او برای کمک به خانواده که در شرایط اقتصادی بدی به سر می برد از کارکردن در باغ های چای و مرکبات و مزارع خودداری کند .همین مشکلات اقتصادی باعث شد تا او علی رغم علاقه به ادامه تحصیل بعد از گذراندن مقطع سوم راهنمایی وارد ارتش شود.
    شرایط ویژه ی جسمی او باعث شد تا بعد از طی آموزش های مختلف او را در نیروهای گارد رژیم سابق به کارگیری نمایندامایک اتّفاق ساده مسیرزندگی اوراتغییرداد در یکی از شب هایی که او همراه با سایر دوستان گاردی خود در کاخ نیاوران مستقر بودند یکی از فرماندهان آن ها از سر مستی به نیروهای گارد مستقر در محل حمله ور می شود اما به محض این که نوبت به تقی پور می رسد او با ضرباتی به عنوان دفاع از خود مانع کارهای فرمانده مذکور می شود. در این بین فرمانده مذکور آسیب شدیدی دیده ،راهی بیمارستان می شود و شهید تقی پور هم با حکم دادگاه نظامی راهی زندان می گردد.
    بعد از مدتی به دستور امام همراه با سایر زندانیان از زندان فرار کرد و مدتی را در جنگل ها و کوه های گیلان گذراند.با پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه و از آنجایی که دوستان زیادی را در میان انقلابیون پیدا کرده بود به خیل پاسداران پیوست و خود از مؤسسین سپاه رودسر بود.
    رشادت ها ،جسارت ها و دلاوری هایی که از خود در هنگام مواجهه با عناصر ضد انقلاب و منافقین در درگیری های مخالفین نشان می داد،باعث شد تا اعتماد دوستانی را که به دلیل سابقه ی حضور او در گارد شاه نسبت به او تردید داشتند جلب نماید.تا آنجائی که مسئولیّت جذب و فرماندهی و آموزش نیروها را در سپاه به عهده گرفت.
    اخلاق خوب او باعث جلب توجه اطرافیان می شد و با تبحر خاصی که در فنون رزمی داشت آموزش های ویژه ای را برای نیروها ترتیب می داد و به این شکل جسم و روح نیروهای خود را پرورش می داد.
    با شروع جنگ تحمیلی به عنوان فرمانده اولین نیروهای اعزامی از گیلان انتخاب شد.حضور پر نشاط او در بین نیروهای اعزامی باعث تقویت روحیّه ی اطرافیان می شد .او همیشه با خنده به دوستانش می گفت: " من با تیر و تفنگ عراقی ها از پای در نمی آیم، آن ها باید برای از بین بردن من فکر دیگری بکنند توپ مستقیمی! خمپاره ای!"
    چه خوب گفته بود! چرا که 9 آذر ماه 1359 بود که گلوله ی خمپاره ای که شهید تقی پور انتظارش را می کشید به ماشینی که او مسافر آن بود اصابت کرد. و او را که هنوز مدّت زیادی از پیوستنش به سربازان اسلام نگذشته بود به آرزوی شیرینش رساند.
    شهید تقی پور در سال 1358 ازدواج کرد و صاحب دختری شد که به یاد اولین شهید زن اسلام سمیّه نام نهاد.
    سمیّه 2 ماهه بود که سایه گرم پدر را به زعم ما از دست داد اما خود با صداقت و اطمینان کامل می گوید: " در هر جایی که تا به حال در زندگی ام دچار مشکل شده ام حضور او و دعای خیر او را همراه خود دیده ام ". و برای این همه حضور مصادیقی شنیدنی دارد، ازسفارش هایی که پدر در خواب و بیداری در نزد دوستان و آشنایان برای حمایت از او داشته تا زمان هایی که گره هایی در زندگی اش بوده که جز او خدای مهربانش احدی از آن با خبر نبوده و دست گره گشایی به یاری اش آمده،همه و همه برای او حضور گرم و مؤثر پدر بوده و هست هر چند همه این حضور معنوی برای او خلاء یک بار بابا گفتن را پر نکرد.
    سمیّه تقی پور بیش از همه از حضور پر رنگ دوستان پدرش از زمان شهادت  تا امروز و ادای حق دوستی توسط آن ها می گوید و این که او از صمیم قلبش از آنها سپاسگزار است و خدا می داند که چقدر این "از صمیم قلب"را صمیمانه گفت. 
    پیام شهید :
    مادرم؛ اگر از پیشت می روم هیچ نگران مباش این راهی است که سرور آزادگان به ما آموخت و دیگر برادران را نیز به این راه تشویق کن.
    مادر؛ اگر چه جواب زحماتت برایم محال است دل به خدا بند .خدا در سایه اسلام در جبهه نبرد حق علیه باطل با شعار لا اله الا الله اشهد ان محمّد رسول الله ...
    شهادت می دهم که  شهادت من به وسیله تو نشانی از قدر دانی و تشکر از توست .
   همسرم: از راهی که مرا تشویق کرده ای قدر دانی می کنم که این راه سعادت من است. تنها یادگارم را که به خواست خدا به دنیا آمد خوب مواظبت کن. پرورش ده و اخلاق اسلامی بیاموز.
   خواهر و برادر من؛برای شادی روح من همیشه راستگو باشید و درستکار.درس هایتان را خوب بخوانید و پدر و مادرم را اذیّت نکنید.
   امروز شهید تقی پور یکی از سرداران رشید و بنام منطقه بوده که یادش در ذهن و خاطره ی همه ی شیفتگان و علاقه مندان آرمان های مقدس شهدا زنده و مانا است.نام شهید تقی پور در پیشانی پایگاه بسیج همچون خورشیدی نورانی درخشان است و منشأ جذب جوانان و نوجوان جهت عضویّت در پایگاه بسیج می باشد. افتخار پایگاه بسیج و همه ی بسیجیان به نام و مرام شهیدتقی پور و همه ی شهدای والا مقام می باشد که همواره بر بلندای فکر و پیشانی اندیشه های آنان می درخشند.
.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ